вівторок, 21 квітня 2020 р.

Виховні години

«Твоє здоров’я у твоїх руках».
Ведучий 1. 
Хіба над нами не склепіння неба,       
Хіба навколо це не білий світ?
Питаю вас: що ще людині треба?
Так ні, шукає і знаходить море бід.
Ведучий 2 .
      Доброго дня шановні гості. Ми раді вітати вас на сьогоднішньому тематичному вечорі «Твоє здоров’я у твоїх руках». Мета якого пропаганда здорового способу життя та виховання підростаючого покоління. Бо всі ми розуміємо що біду краще попередити, ніж запобігти їй. Ми сьогодні зібралися тут не просто щоб послухати сумні факти та статистику захворювань українців. Перш за все, всі ми тут, щоб усвідомити для себе і донести до інших важливість всіх тих чинників, які впливають на наше здоров я, а саме паління, алкоголізм, наркоманія.
Ведучий 1. 
         Історія вживання тютюну розпочалася в Європі після повернення з Америки учасників другої експедиції Колумба . В Європі тютюн поширився як лікувальний засіб. Негативна дія тютюну була ще мало відома. Лише через 100 років шкідливість тютюну почали розуміти. Тепер посіви тютюну займають мільйони гектарів, нажаль здебільшого найкращих земель. У багатьох курців паління викликає погіршення стану здоров'я: з'являється слабкість, болі в грудях, кашель, задишка, порушуються дихальні процеси, знижується точність обчислюваних операцій, обсяг пам'яті, формується психічна залежність.
Ведучий 2.  
            Коли береш цигарку в руки – думай!
40 % населення Земної кулі – заїдливі курці. В Україні 23% жінок віком до 30 років палять. За 1 секунду на землі випалюється 300 тис. цигарок.  Загальна маса недопалків від цигарок на землі за 1 рік – 2 млн. 520 тис. тонн. Одна випалена цигарка скорочує життя курця на 8 хвилин. Активне паління віднімає 8 - 10 років життя. За 30 років курець випалює 20 тис. цигарок. Тютюн - батіг для серця! Одна викурена цигарка прискорює серцебиття на 20 ударів, за добу на 15 – 20 тис. ударів. Людина, що випалює за день пачку цигарок, одержує  дозу опромінення в 3,5 рази більшу за дозу, визначену міжнародною угодою по захисту від радіації, як допустиму. Якщо ти дівчина і не хочеш народити дитину з вродженими пневмонією, бронхітом, астмою – відмовся від цигарок. В жінок, що палять, вірогідність викидів та передчасні пологи спостерігаються в 2-3 рази частіше, ніж в тих жінок що не палять.
І якщо ти думаєш, що чиниш правильно, ТИ ПОМИЛЯЄШСЯ!  Якщо ти прагнеш виглядати сучасною, модною, молодою людиною, ЗНАЙ – МОДНО БУТИ ЗДОРОВОЮ ЛЮДИНОЮ!
Ведучий 1. 
            А зараз, на цій сцені, більш детальніше про шкідливі звички вам розкаже працівник центру реабілітації «Отчий Дім» Михайловський Максим Іванович.
Ведучий 2
Коли йдеться мова про алкоголь, мають на увазі напої, які містять той чи інший відсоток чистого спирту, включаючи вино та пиво, а також міцні напої – горілку, віскі , ром. Алкоголь – це наркотик; тобто речовина, яка здатна негативно впливати на роботу мозку та всього організму. Помірні дози алкоголю збуджують апетит та викликають розслаблення, оскільки при цьому посилюється приток крові до шкіри і виникає приємне відчуття тепла. Коли алкоголь потрапляє у мозок, притупляється відчуття схвильованості і росте впевненість у своїх діях… На ранніх стадіях пияцтва залежність носить швидше психологічний характер. Насамперед, людей підштовхує до випивки відчуття тривоги і стресу, і чим більше людина п'є,  тим сильніше стає її психологічна потреба у випивці. У результаті утримання  від алкоголю  протягом якогось часу виникає дрож, потовиділення та сильний стрес. 
Ведучий 1. 
          Алкоголь на різних людей впливає по-різному. Одна й та сама доза спиртного одних людей перетворює в душу компанії, в інших викликає необоздану агресію, а деяких занурює в мирний сон. Хоча алкоголь знімає напруження, він являється не збуджуючим а заспокійливим засобом. При його потраплянні в кровоток у людей погіршується здатність оцінювати ситуацію, вони втрачають навички та вміння. При вмісті 30 мг алкоголю в крові водіїв вірогідність аварії збільшується, при рівні 50 мг вона збільшується в 4 рази, а при рівні 150 мг – в 25 раз. Це пояснюється все більшим порушенням як координацій дій системи «очі - руки», так і здатністю правильно оцінювати відстань. Наслідками алкоголізму частіше за все бувають: цироз печінки, захворювання нирок, серця, язва, головний біль та розлад шлунку, тремтіння рук, втрата апетиту, порушення сну, багаточисленні синяки та рани, в наслідок частих падінь та зіткнень з різними предметами, біла гарячка іноді супроводжується галюцінаціями.
(відеосюжет)!
Ведучий 2.
Єдина річ цінується найбільше
Лише тоді, коли немає вже її,
І ти не знаєш втрати більшої –
ЗДОРОВЯ НАЙЦІННІШЕ НА ЗЕМЛІ!
Ведучий 1. 
           Ось і підійшов до завершення наш виховний захід, в якому були порушені серйозні, важливі та злободенні питання. Якщо ви все зрозуміли – зробіть для себе висновок. Ніколи не вживайте шкідливих речовин, таких як тютюн, алкоголь та наркотики. Хай життя дарує вам справжню радість і здоров’я. На все добре, до нових зустрічей!


Виховна година «Закон і ми»
Мета: ознайомити учнів з основними питаннями зако­нодавства щодо підлітків та молоді, з найбільш поширеними прикладами правопорушень серед молоді з метою їх попередження серед учнів школи; виховувати в учнів правову свідомість.
Обладнання: роздавальний матеріал (роздруковані картки із запитаннями за темою заняття).
Хід заняття
Розповідь вчителя.
         Усі люди зв'язані з певним соціальним середовищем, в якому вони народжуються і формуються. Поза соціальним середовищем, поза суспільством людина немислима. Як кожний ставиться до середовища — питання важливе і для суспільства, і для окремої особи.
 Соціальне середовище постає перед людиною в конкретній історичній формі — як усталений спосіб життя, як створені суспільством соціальні, матеріальні й духовні цінності, як спосіб та умови їх виробництва, розподілу і споживання.
         Соціальне середовище — це уклад життя людей, що включає їхню працю, суспільно-політичну діяльність, побут, рівень добробуту, дозвілля, духовну атмосферу суспільства, систему пануючих ідеалів, законів, звичаїв, традицій. Воно становить не просто соціальний фон, на якому діє людина, а всю систему життєдіяльності суспільства, що активно включає особу в соціальні зв'язки. Тому людина не може не виявляти свого ставлення до способу життя, до соціального середовища. І своєю поведінкою вона підтримує, зміцнює його або ж, навпаки, послаблює.
         Для свого успішного функціонування те чи інше суспільство потребує підтримки кожним усталеного способу життя, його законів, ідеалів, звичаїв, традицій, соціальних інститутів, форм праці, виробництва і розподілу. Під впливом соціальних потреб ще на світанку історії, в первісному суспільстві, склалися прості норми людської поведінки, які зобов'язували всіх членів общини поважати і практично підтримувати усталені громадські порядки.
         В інтересах збереження існуючої системи суспільних відносин держава створює право — систему законів, виконання яких зберігає і зміцнює соціальне середовище, спосіб життя.
 Додержання законів забезпечується примусовою силою держави — армією, судом, органами охорони громадського порядку.
         Але суспільство потребує ще й моральної підтримки цих законів — їх морального виправдання, добровільного додержання. Неповага до них розцінюється і як порушення норм моралі.
         Із правовими питаннями ми зустрічаємось часто. Помилковою є думка, ніби сфера застосування права обмежується покаранням осіб, які вчинили різні правопорушення. Багато хто з учнів дивується, дізнавшись, що наші повсякденні вчинки часто мають правову оцінку.
 Право, закони супроводжують людину все її життя. Щоб уміло і правильно користуватись своїми правами і добре виконувати свої обов'язки, не порушуючи прав і законних інтересів інших, треба знати закони. Звичайно, у вашому віці неможливо знати детально всі закони. Але основне, що стосується вас, ви повинні знати.
 Це і є метою нашої години спілкування.
Запитання до учнів.
 Учитель роздає роздруковані картки із запитаннями і просить учнів по черзі зачитати по одному запитанню й відповісти на нього.
 Учитель коригує й доповнює відповіді учнів.
 Орієнтовний перелік запитань:
 1.  На яких принципах у нашому суспільстві ґрунтується право? (На принципах моралі.)
 2.  Яку відповідальність за свої аморальні вчинки несе людина віком до 14 років? (Вона несе відповідальність перед школою, товаришами, сім'єю. При неодноразових порушеннях можлива відповідальність перед комісією у справах неповнолітніх).
 3.  Яку юридичну відповідальність несе людина в 14 років? (У 14 років настає кримінальна відповідальність за вчинення ряду злочинів: вбивство, заподіяння тілесних уш­
 коджень, зґвалтування, пограбування, розбій, крадіжка, злісне і особливо злісне хуліганство, розкрадання вогнепальної зброї, боєприпасів, наркотичних речовин, умисне вчинення дій, що можуть викликати аварію потяга, умисне знищення або пошкодження майна.)
 4.  Яка відповідальність настає в 15 років? (Майнова відповідальність за заподіяння майнової шкоди.)
 5.  Яка відповідальність настає в 16 років? (Кримінальна,  відповідальність за всі види злочинів.)
 6.  Яка відповідальність настає з 18 років? (18 років — це повне цивільне повноліття, коли настає відповідальність за всіма законами.)
 7.  Які ви знаєте органи правопорядку? (Суд, арбітраж, органи внутрішніх справ.)
 8.  Що таке хуліганство? (Це умисні дії, що грубо порушують громадський порядок і виражають неповагу до суспільства.)
 9.  Як карається законом хуліганство? (Позбавленням воліна строк до 1 року, або виправними роботами на той же строк, або грошовим штрафом, а злісне хуліганс­
 тво — позбавленням волі на строк від 1 до 5 років.)
 10.  Чи були ви коли-небудь свідками хуліганства?
 11.  Чи допускав хтось із вас хуліганські дії щодо інших людей?
 12.  Що для кожного з вас є найбільшим злочином?
 13.  У якому, законодавчому документі нашої держави закріплено право на освіту? (У Конституції України.)
 14.  А в яких документах викладені обов'язки учнів? (У «Законі про освіту», Статуті школи, Правилах для учнів.)
 15.  Які є Правила для учнів?
 16.  Чи може учень працювати у вільний від навчання час (на канікулах)? З якого віку? Що для цього потрібно? Чи знаєте ви, куди звернутись? (Так, може. З 14 років. Для цього потрібні заява батьків, дозвіл школи. Звертатися можна у соціальний відділ для молоді або в інспекцію у справах неповнолітніх.)
 17.  Які правопорушення найчастіше бувають у нашій школі?
 18.  Якщо ви стоїте на шкільному обліку як схильні до правопорушень, чи знаєте ви, як треба себе поводити, щоб вас зняли з обліку?
 19.  Що розуміється в адміністративному законодавстві під терміном «громадське місце»? (Вулиці, вокзали, кінотеатри, театри, магазини, установи, бібліотеки, музеї, салони громадських видів транспорту, житлові будинки, подвір'я житлових будинків, школи тощо.)
 20. Назвіть   кілька   прикладів   протизаконної   поведінки в громадських місцях.
 21. Проаналізуйте ситуацію (на вибір):
 а) Користуючись тим, що в шкільному коридорі нікого не було, учень порвав чудову фотогазету, що висіла на стіні. Чи порушив цей учень правила поведінки в громадському місці, враховуючи те, що у скоєному вчинку він не признався?
 б) Один з учнів школи ненавмисне розбив шибку у вікні коридору. І хоч цього ніхто не бачив, хлопчик сказав про свій вчинок класному керівникові й однокласникам. Прийшовши додому, схвильований хлопчик розповів про неприємну подію батькам. Тато дістав шибку потрібного розміру, наступного дня учень приніс її в школу. Техпрацівники допомогли вставити шибку. Як ви вважаєте, цей вчинок є порушенням поведінки в громадському місці?
 22. Чи є серед ваших знайомих працівники міліції?
 23. Чи міг би ти стати на захист людини, яку б'ють, грабують чи хочуть вбити?
 24. Що означає «охороняти природу»? (Не допускати та кого впливу на навколишнє середовище, яке погіршувало б його. Здійснювати заходи проти викидів шкідливих газів в атмосферу, шкідливих стічних вод у річки, озера, моря. Виправляти помилки, допущені людьми в минулому: очищати річки й озера, відновлювати ліси, зберігати зникаючі види тварин і рослин.)
 25. Що таке власність неповнолітніх? (Деякі особисті речі — одяг, книги та інше.)
 26. У яких випадках підліток може розпоряджатися цінним власним майном, наприклад будинком, дачею, автомобілем? (У випадках спадку, даруванні власності підлітка може бути будь-яке майно. Підліток, як і повнолітній, може володіти, користуватися, розпоряджатися
 цим майном.)
 27. Які ви знаєте основні обов'язки батьків і дітей? (Обов'язок батьків — виховувати дітей, піклуватися про їхній фізичний і моральний розвиток, підготовку їх до праці. Батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей, а в разі потреби — повнолітніх непрацездатних дітей. Обов'язок дітей — піклуватися про батьків. У разі, якщо батьки непрацездатні й потребують допомоги, повнолітні працездатні діти їх утримують.)
 28. Де, коли, у яких випадках кожній людині в житті можуть стати у нагоді юридичні знання? (Коли людина сама порушила закон або коли допущено порушення закону щодо неї.)
 29.  Порівняйте дві галузі знань: медицину і правознавство. Скажіть, що спільне ви бачите між ними? (В обох галузях лікують людей: медицина лікує тіло, а правознавство — розум, вчинки людей.)
Заключне слово вчителя.
        Не за горами час, коли ви закінчите школу і вступите у самостійне життя. Від вас вимагається успішно займатися дорученою справою, бути відповідальними, виконувати громадянські обов'язки — хорошого трудівника, захисника Вітчизни, патріота, борця з недоліками і зловживаннями в суспільстві, господаря багатств країни, сім'янина.
       Державі будуть важливі ваші думки, пропозиції щодо проектів законодавчих актів, які виносяться на широке обговорення. При цьому корисно поповнювати свої правові знання. Особливо важливим є зміцнення готовності боротися зі злом, непримиренність до того, що заважає нам жити. Усе це потрібно громадянинові України.


Виховна година на тему:
"Шкідливі звички: куріння, алкоголізм, наркоманія"
ПЛАН
1. Шкідливість куріння
2. Алкоголь і алкоголізм, їх шкідливий вплив
3. Проблема наркоманії

1. Шкідливість куріння 
Що таке тютюн?
        Тютюн - це однорічна рослина з родини пасльонових, висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. До складу листків тютюну входять такі речовини як нікотин, білки, вуглеводи, органчні кислоти, смоли і ефірні олії. Основна особливість тютюну, завдяки якій він відрізняється від інших рослин родини пасльонових, - вміст нікотину.
        Нікотин - одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунку.
        Давно вже став звичним плакат - "Крапля нікотину вбиває коня!" Ми часто не задумуємося над змістом цих слів. Але ж таки справді вбиває! Велика гарна тварина падає від краплини страшної отрути. Дуже чутливі до нікотину птахи, ссавці а також риби і земноводні. Наприклад, якщо змочити кінчик скляної палочки нікотином і доторкнутися нею до дзьоба горобця, то він загине. Також краплина нікотину призводить до загибелі всіх риб в акваріумі.
Смертельна доза нікотину для людини - 50-70 мг (1 мг на кілограм маси тіла). Відомо, що кількість нікотину, який надходить із тютюнового диму в організм, становить приблизно 1/25 вмісту його в тютюні.
        Важливе значення має те, як часто роблять затяжки під час куріння. Людина дістає смертельну дозу нікотину. Викурюючи 20-25 сигарет на день. Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті сигарету. Ніхто не може докурити першої сигарети до кінця. Цьому заважають запаморочення й нудота, а часом і ще неприємніші відчуття, такі як інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, серцебиття, загальна слабкість, трестіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина непритомніє. Поступово організм пристосовується до нікотину і куріння не викликає таких неприємних відчуттів.
        Хоча отруєння організму триває, але довго воно ніяк не виявляється. Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. До складу тютюнового диму близько 30 отруйних речовин: аміак, синильна кислота, чадний газ та ін.
        Тютюновий дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні дихальні шляхи, а потім - у трахею та легені. Під впливом тютюнового диму відбувається хронічне подразнення слизової оболонки гортані, розвивається запалення голосових зв'язок, вони потовщуються, грубішають. Це призводить до зміни тембру голосу (грубий голос курця), що особливо помітно в молодих жінок.
Внаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеї тютюновим димом розвивається їх хронічне запалення (бронхіт і трахеїт). Тому курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз, захворювання у них мають тяжкий перебіг.
        Учені встановили, що куріння - один з основних чинників, які призводять до того, що розвивається рак легень. Захворюваність на рак легень серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить. Також відомо, що куріння збільшує ризик захворіти на злоякісні новоутворення інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунку, сечового міхура. Тютюновий дим згубно ідє на серцево-судинну систему, дихальну систему та органи травлення. Лише в США, де палить 29% дорослого населення, щорічно від хвороб, викликаних цією шкідливою звичкою, вмирає 390 тис. людей, а витрати на лікування захворювань, пов'язаних з палінням, разом із збитками від зумовлених ним простоїв становлять від 50 до 100 млрд. доларів щорічно.
       "Цигарки - єдиний дозволений для продажу продукт, використання якого спрямоване на те, щоб убити споживача", каже міністр охорони здоров'я США Л.Саллівен. - Компанії продають смерть заради одержання прибутків". Особливої шкоди завдає куріння жіночому організму. Обстеження, проведене в Гарвардському університеті в США, свідчать, що серед жінок, які протягом 20 років випалювали 26 і більше сигарет за день, 80% померли від коронарних захворювань серця. В цій групі ризик смертельних приступів виявився в 5,4 рази більшим, ніж серед тих, хто не палить. навіть одна - чотири сигарети на день збільшують ризик коронарних захворювань у 12,4 рази.
         Абсолютно неприпустиме паління для вагітних жінок - це в 100% випадків призводить до ненормального розвитку дитини, появи аномалій, зокрема й генетичних, передчасного переривання вагітності тощо. Величезної шкоди завдає пасивне паління, коли людина, що не палить, змушена вдихати повітря, отруєне тютюновим димом.         Паління серед дітей і молоді здебільшого зумовлене намаганням стати схожим на дорослих чи кіно героїв, що палять. А тим часом на Заході паління стає немодним.
          Згідно з законом, прийнятим у Нью-Йорку в 1988 р., різко обмежується куріння в громадських місцях. Фірми, що мають понад 15 співробітників, ресторани, розраховані на 50 і більше місць, зобов'язані мати окремі приміщення для тих, хто палить, і тих, хто не палить. Порушення цих правил загрожує фірмі колосальними штрафами. З огляду на такий закон і додаткові витрати, які фірми несуть у зв'язку з оплатою лікування захворювань курців, багато з них перестали брати на роботу людей, що палять.
         Куріння тютюну має майже 500-річну історію. Відкриття Христофором Колумбом в 1492 році Америки пов'язано з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Незважаючи на заборону великого мореплавця, деякі з його моряків таємно привезли листя та насіння тютюну в Європу. Особливо популярним тютюн став в XVII -XVIII столітті.
        Тютюновий дим - це вид забруднення повітря, що в сотні тисяч разів перевищує забруднення будь-якого металургійного чи хімічного комбінату, проте люди свідомо вдихають таке повітря. Мова йде про паління. Підраховано, що людина, яка палить сигарету, вдихає повітря, забруднення якого в 384 000 разів перевищує ГДК. У абсолютно чистій атмосфері організм людини, що палить, зазнає такого токсичного впливу, ніби вона знаходиться в умовах, де забруднення в тисячі разів перевищує будь-які норми. Вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби.
        У тютюновому димі, крім слабкого наркотика - нікотину, міститься близько 200 особливо отруйних речовин - чадний газ, бензпірен (сильний канцероген, тобто речовина, що спричиняє рак) і багато інших. Протягом останніх десятиліть тютюн став набагато отрутнішим, ніж скажімо в ХІХ ст., через те, що тютюнові листки характеризуються надзвичайною гігроскопічністю й активно поглинають з повітря шкідливі домішки, аерозолі, кількість яких дедалі збільшується. Такої атмосфери, яку створює для себе той, хто палить, немає в жодному суперзабрудненому промисловому центрі. Щорічно на Землі, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, вмирає 1,5 млн. людей.
       При курінні відбувається суха дистиляція і неповне згоряння висушених тютюнових листків в незалежності від того, використовуються вони в натуральному вигляді (скручена в трубочку), в сигареті чи в сигареті і в трубці. При повільному згорянні виділяється дим, що являє собою неоднорідну (гетерогенну) суміш, що складається в середньому з 60% різних газів і 40% мікроскопічних дьогтевих крапель (аерозолі).В газовій фракції диму міститься, крім азоту (59%), кисню (13,4%), ще й оксид вуглецю (IV) (13,6%), оксид вуглецю (II) (4%), водяна пара (1,2%), ціаністий водень (0,1%), оксиди азоту, акролеїн та інші речовини. Аерозольна фракція диму включає воду (1,4%), гліцерин та спирти (0,1%), альдегіди і кетони (0,1%), вуглеводні (0,1%), феноли (0,003%), нікотин (0,002%) та ін.
        Відповідно з основною дією, шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі, і, що впливають на організм, об'єднані в 4 групи: 1) канцерогенні речовини; 2) подразнюючі речовини; 3) отруйні гази; 4) отруйні алкалоїди.
        Канцерогенні речовини: ароматичні вуглеводні, бензпірен, феноли, органічні сполуки (нітрозамін, гідразин, вінілхлорид, толуідин та ін.), неорганічні сполуки миш'яку та кадмію, радіоактивні полоній, олово та вісмут - 210.
        Подразнюючі речовини: ненасичений альдегід - пропеналь (акролеїн), оксид вуглецю (II). Отруйні гази: оксид вуглецю (II), сірководень, ціаністий водень та ін. Отруйні алкалоїди: всього 12 (нікотин, норнікотин, нікотирин, нікотеїн, нікотимін та ін.). Нікотин являється одним із самих сильних з відомих нам отрут, які впливають на нервову систему.
         При згорянні сигарети він руйнується тільки частково, приблизно на 25%. Вміст нікотину в диму головної струї сигарети від 0,4 до 3мг - лише 20% від спільної кількості нікотину в сигареті. В недокурку залишається біля 5%, а інші 50% потрапляють в повітря в приміщенні, де курять.
Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю. Головною причиною виникнення і розвитку "тютюнового" кашлю стають краплі дьогтю, що осіли в легенях. Речовини, що містяться в тютюновому димі викликають запалення епітелію, що покривають дихальні шляхи, це призводить до підвищеного виділення секреції та слизу, що зв'язаний з виділенням мокроти при кашлі.
          Масове розповсюдження куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження сердечно-судинних захворювань. Доведено, що у курців на відміну від некурящих людей в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші захворювання серця При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців набагато вища. Життя курців на 4,6-8,3 роки менше, ніж у некурящих, при чому скорочення протяжності життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.
           Доведено, що більше 50% всіх захворювань, що являються причиною смерті курців, приходиться на долю сердечно-судинних захворювань. Більше 80 % хворих, що страждають хронічним захворюванням шлунку та дванадцятипалої кишки, є курцями. Це захворювання найчастіше зустрічається у запеклих курців. Доведено, що куріння негативно впливає і на процес лікування виразки.
          Велика організована боротьба з курінням в багатьох країнах призвела до зменшення курців. Але незалежно від цього велика кількість курців серед молоді та серед жінок продовжує збільшуватись. Разом з цим підвищується ризик виникнення хвороби не тільки у самих курців, але й в майбутнього покоління. Куріння наносить велику шкоді всім, але особливо молодому поколінню, організм яких знаходиться в процесі статевого дозрівання, тому куріння може негативно вплинути на їх потомство. Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов'язане майбутнє всього людства.
         Куріння та його вплив на організм людини стають сьогодні соціальною і медичною проблемами. Доведено, що куріння тютюну є великою небезпекою для здоров'я і призводить до виникнення різних захворювань, які спричиняються до передчасної смерті людей. Виявляється, що смертність від раку легень серед курців у 20 разів вища, ніж серед тих, що не курять. Також курці в 13 разів частіше хворіють на стенокардію (захворювання серця) і в 10 разів частіше - на виразкову хворобу шлунка. Як правило, курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не курить.
         Куріння - соціальне лихо. Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників підліток починає курити - спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знову і знову. І так куріння стає звичкою. А почати куріння набагато легше, ніж покинути. Отож, краще не починати.
2. Алкоголь і алкоголізм, їх шкідливий вплив 
         Якщо в людини знижений самоконтроль та недостатній рівень культури, вживання алкогольних напоїв може стати системним, а доза спожитого алкоголю надмірною. Це зумовлює уявні комплекси негативних наслідків. Найтиповіші серед них - формування алкогольної залежності, а далі паталогічних змін в усіх органах тіла людини. Це сприяє розвиткові тяжкого і небезпечного захворювання - хронічного алкоголізму. Ця хвороба руйнує особистість, опускає людину на "дно" і призводить до загибелі. Близько 5% підлітків, які почали вживати алкоголь у цьому віці, закінчують життя у психічних лікарнях, наркологічному диспансері, або "на вулиці". Вирватись з цього виру дуже важко. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить від самої людини, від її переконань, світогляду.
        У травній системі алкоголь швидко всмоктується в кров і розноситься до клітин головного мозку. Це проявляється збудженням, радісним настроєм (ейфорією, балакучістю, тощо). Людина втрачає почуття самоконтролю, сорому, стає брутальною і може здійснити такі вчинки, які, перебуваючи у тверезому стані, ніколи не зробила б. Давно помічено, що люди, які мають згубну звичку до спиртного, частіше за інших хворіють на різні застудні хвороби органів дихання, тому, що алкоголь ослаблює опірність організму. Дуже поширена думка про корисність алкоголю як засобу, який підвищує апетит. Дійсно після вживання спиртних напоїв збільшується виділення шлункового соку, і в більшості випадків покращується апетит. Проте, це може спостерігатися тільки спочатку, поки організм не перевантажений алкогольною отрутою. Системне вживання алкоголю призводить до того, що шлунковий сік, стимульований алкоголем, він подразнює слизову оболонку шлунка і призводить до гастриту. Водночас з розвитком гастриту, порушується функція підшлункової залози, що призводить до панкреатиту.
        Також зловживання алкоголем призводить до виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, до цирозу печінки та інших захворювань. Дослідження, які були проведені групою вчених під керівництвом А.В.Царенка, виявили тривожну тенденцію. Шляхом анкетування більше як 2000 школярів м. Тернополя було встановлено, що якщо серед підлітків у віці 14-15 років періодично вживають алкогольні напої близько 30% опитаних, то в 16-17 р. їхня кількість збільшується в 2,7 раза і становить близько 80%. Результати аналізу основних причин, що зумовлюють вживання алкоголю неповнолітніми, свідчать, що для більшості підлітків це є прагнення до незалежності та самоутвердження, наслідування прикладу старших ( утому числі батьків).
         Напружена психологічна атмосфера і часті конфлікти у сім'ї. Характерно, що більшість старшокласників пізнало смак алкоголю в сім'ї, а далі місцем вживання спиртного стала компанія. Вживання і зловживання алкогольними напоями особливо небезпечне в дитячому, підлітковому віці, коли ще не завершилося формування організму, у цей період у печінці відсутній спеціальний фермент - алкоголь - дрідногеназа, який розщеплює етиловий спирт на прості нетоксичні сполуки. Ось чому вживання дитиною навіть незначної кількості алкоголю може призвести до дуже небезпечних наслідків.
        В організмі людини, яка вживає алкоголь змалку, набагато швидше формується алкогольна залежність. Вчені вивчивши біографії декількох сотень хворих, які перебували на лікування з приводу алкоголізму, виявили. щ більшість із них почали вживати спиртні напої у віці - 12-18 років. На лікування вони потрапили тільки у 25-35 р., маючи тяжкі ураження центральної нервової системи та внутрішніх органів, порушення психічної діяльності, в стані вираженої соціальної деградації. Вкрай небезпечні є гострі отруєння алкоголем. Вживання великої дози алкоголю спочатку спричиняє глибокий алкогольний сон, а кожен може зумовити розвиток серцевої слабкості, навіть паралічу серцевого м'яза і дихання. Випадки раптової смерті серед алкоголіків дуже поширене явище.
        Таким чином, основна небезпеки вживання і зловживання спиртними напоями, особливо у підлітковому та юнацькому віці, полягає у виникненні алкогольної залежності, яка поступово переходить у тяжкі захворювання - алкоголізм - і проявляється у необоротному ураження УНС та всіх органів і систем.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Виховні години

« Твоє здоров’я у твоїх руках». Ведучий 1.  Хіба над нами не склепіння неба,         Хіба навколо це не білий світ? Питаю вас: що ...